13 Eki 2016

Çocuk Kitapları: Çiftlik Hayvanları

        Kızım üç yaşına yaklaştı. Okuduğumuz kitaplar da değişiyor. Bence çocuklara yönelik kitapların çoğu ebeveyne yönelik. Onlar aslında bizim için de. Biz seversek kuzucuklar zaten sever diye mi? Belki de ebeveyne pedagojik veya ruhsal destek olsun diye. Şu sıralar kızımla en çok ilgi gösterdiğimiz kitaplar İngiliz Usborne Yayınevi'nin Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan Çiftlik Öyküleri serisinden: Kamp, Haylaz Kaz, Buharlı Tren, Sürpriz Ziyaretçiler.

Bu kitapların çizimleri yumuşacık. İçerikler pedagog desteğiyle hazırlanmış. Ancak bazı yerlerde, çeviriden mi kaynaklandığını bilemediğim, sendelemeler olabiliyor. "İneğimiz Papatya avare avare dolaşıyor" gibi. Avare mu? Başka türlü dolaşsa mı acaba, "avare"yi açıklamak daha zor çocuğa. Bu durumda ben bu kısmı "İnek papatya meraklı meraklı dolaşıyor" diye okuyorum.
Bir de Haylaz Kaz'da mesela bir gün çocuklar "Pazarda önce hayvanların satıldığı bölümü gezdiler", bana bir haller oldu. Hayvan satılması. Burada bir "petshop"tan bahsedilmiyor şüphesiz. Orası bir çiftlik ve çiftçilerin gittiği büyük bir pazar var. Hayvanların da satıldığı. "İnci ördeğin sahibine parasını öderken" harçlığını biriktirip kendine ördek alan tatlı İnci'yi ve parayla satılan ördekleri görüyoruz. Bizim için şu aşamada anlaşılması zor durumlar. Ancak çiftlik hayatı diye bir şey olduğunu anlatmak için fırsat oluyor. Bence köye gidip, köyümüzde inek Papatya'nın kuzeni ineğimiz Sarıgız ve gürültücü ördeklerle zaman geçirsek daha iyi. Olurdu. Hayat ve büyük konular... Benim için çetrefil olan konular, düşünceler bir yere evrilip de kızımın işine yararsa ne sevinirim, ne sevinirim. Gerçi her şeyde de bir mantık, sosyolojik bir bağlam aramamak lazım canım, çocuğumuza kurmaca metin okuyoruz sonuçta. Mesela Sürpriz Ziyaretçiler'de evlerinin bahçesine uçan balonla inen misafirler var. Komiklik yapmadan olmaz: Bizim de bahçemiz, uçan balonla gelecek Koray amcamız olsa... Benim o Koray amcaya iki çift lafım olurdu. Senin bahçen yok mu niye bizimkine dadanıp ineklerimizi korkutup kaçırdın? O, balonuyla uçsuz bucaksız semalara çıkarken, biz korkmuş ineklerimizin peşinden koşacağız "geh kızım geh geh" diye. O değil de, itiraf etmemin zamanıdır: Bu seride en çok hoşuma giden şey espiri anlayışının ördek hali. Ney? Her sayfaya sarı bir ördek gizlenmiş. Onu bulmaya çalışmak başlı başına bir oyun. Bir de bu ördek hayli saçma yerlere gizlenmiş olabiliyor, gülümsememek elde değil.
Kitap için yaş aralığı "7 yaşına kadar" olarak belirtilmiş. Çizimler yumuşacık ve sevimli olduğundan, seriden seçilecek kitaplar bebeklikten itibaren okunabilir. Ayrıca o ördeğin peşine her yaşta düşülebilir bence:)

1 yorum:

Gözde Kargül dedi ki...

bizim de favori kitaplarımızdan İpek hanım ve çiftliği :)