20 Eki 2016

Çocuk Kitapları: Zuzu'nun Ormanı

Geldik "Zuzu"ya. Zuzu'nun Ormanı, Zuzu ile Uykucu Baykuş, Zuzu Çöplükte. Seri Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkmış, yazarı Görkem Kantar Arsoy. Eğitimlerini Amerika'da tamamlamış ve İletişim Bilimleri'nde uzmanlaşmış, çok sayıda çocuk kitabına imza atmış bir yazar. Diğer kitaplarını okudukça buradan paylaşacağım. Zuzu'nun Ormanı Nerisle en sevdiğimiz kitaplardan oldu (galiba Neris sevince ben de seviveriyorum:). Kitap, Simeon Tennant'ın sade, çocuksu çizimleriyle sıcacık bir hal almış. Hikaye ise kesinlikle yaratıcı!
Zuzu resim yapmayı çok seven bir hayvansever. Bir gün sihirli kalemiyle hayvan resimleri yaparken, hayvanlar gerçek oluyor! Bu durum Zuzu'nun o kadar hoşuna gidiyor ki bir sürü hayvan çiziyor, hepsi kağıtlardan çıkıp gerçek hayata karışıyorlar. Sonraysa olaylar gelişiyor. İnsanlarla hayvanların alan mücadelesi başlıyor. Hayvanlar pankartlarını hazırlayıp eylem yapıyorlar. Sorunu Zuzu'nun çizdiği orman çözüyor. Hayvanlar mutlu, insanlar memnun. Hikaye hayli sofistike. Metinler nispeten uzun. Kısaltarak okumam gerekiyor, çünkü Neris her seferinde heyecanlanıp sayfayı çeviriyor. Biraz daha büyüdüğünde bu seriyle daha iyi vakit geçireceğiz bence.

Zuzu serisi sosyal duyarlılığı yüksek hikayelerden oluşuyor. Geridönüşüm için çalışan Zuzu ve hayvan arkadaşlarının çöplükteki macerası, Zuzu'nun bir baykuşa dönüşerek uykucu baykuş arkadaşına hikayeler anlatarak yardımcı olması. Bana kalırsa üç yaş civarı için biraz zorlayıcı. Ama kitaplar gerçekten çok iyi. Yetişkinlerin de keyif alacağı hikayeleriyle Zuzu serisini minnaklara kesinlikle öneririm.

Hiç yorum yok: