23 Eki 2016

Çocuk Kitapları: Lalala

LaLaLa çocuklar için oyunlar ve etkinlikler içeren bir müzik kitabı. Doğan Egmont yayını. Ezo Sunal ve Ömer Özyüten'in hazırladığı kitap yerli çocuk kitaplarından birkaç yönüyle ayrışıyor.

Öncelikle bu bir müzik kitabı. Ezo Sunal Türkiye'de Orff Shulwerk yaklaşımının öncülerinden. Nedir bu yaklaşım? Carl Orff tarafından geliştirilen, müzik pedagojisinde insanın kendini ifade etmesine fırsat veren, müzik ve harekete dayalı bir yaklaşım. Carl Orff'u belki Carmina Burana kantatını besteleyen kişi olarak bilebiliriz. Belki de gayet doğal olarak bilmeyiz. Ben de çok sesli müzikle uğraşmasam bilmezdim belki Carmina Burana'yı.

Benim çocukluğumda normal okullarda "müzik kulağı olan çocuklar" ve "müzik kulağı olmayan çocuklar" diye bir ayırım yapılırdı. Ne kötü, ne kadar yanlış bir ayrımdır bu. Fiziksel engeller dışında her insan müzik kulağına sahiptir aslında. Kimi geliştirebilmiştir, kimininse böyle bir fırsatı olmamıştır. Bazı öğretmenler de "müziğe yetenekli çocuklar" diye bir ayırım yapınca nasıl herkes yakalasın böyle bir fırsatı? Her insan kendini müzik ve hareketle ifade etme potansiyeline sahiptir. Müziği seven, müzikle iç içe yaşamak isteyen herkese şans tanıyabilecek bir eğitim sisteminin hayaliyle konuya dönmeli.

Bildiğim haliyle bir orff sınıfını tarif etmeye çalışacağım: Bir çocuğun elinde kendi üretimi bir enstrüman, bir çocuğun elinde bir top, başka birinde iki adet çubuk, bir tanesi de yalnızca el çırpıyor… Bütün çocuklar birlikte ritim tutuyor, dans ediyor. Kimi zıplıyor, kimi figürler yapıyor, biri olduğu yerde sallanırken, diğer ikisi karşılıklı hareket ediyor… Herkes birlikte yaptıkları müziğin içinde, herkes özgür ifadesinde. Kulağa büyülü geliyor değil mi? Büyü değil, müzik. Orff yaklaşımının en güzel tarafı da bu. Kişinin özel bir yeteneğe sahip olması beklenmiyor. Kendin olarak, en saf halinle ne kadar içinde olmak istersen oluyorsun. Ezo Sunal'ın ifadesiyle "Orff’a göre, müzik ve hareket eğitiminde söz konusu olan yalnızca müzik eğitimi değildir, insanın yetiştirilmesidir." Müzik pedagojisinde, özellikle okul öncesi ve ilköğretim düzeyine odaklanan bir yaklaşım Orff. Ancak yalnızca çocuklara yönelik değil elbette. Her yaştan insanın kendini Orff aracılığıyla ifade etmesi mümkün. Meraklısı, özellikle beden - perküsyon atölyelerini araştırabilir.

Lalala'nın bir diğer dikkat çekici özelliğiyse, bir ayağının da dijital dünyada olması. Akıllı telefonlar için uygulamasını indirdiğinizde, kitapta yer alan parçaları ve daha fazlasını bulabiliyorsunuz. İlgilisi için uygulamada notalar da var. Kitapta ayrıca etkinlik önerileri de bulunuyor. "Çocukla kaliteli zaman geçirmek" son zamanların popüler ifadelerinden. Bu konu başka bir yerde, başka bir zaman açılmalı. Ancak Lalala gerçekten çocuğunuzla verimli zaman geçirmenize yönelik etkinlik önerileri sunuyor. Lalala keşfetmek için çok güzel bir kitap.

Mesela biz sabahları "Günaydın" şarkısını, her seferinde farklı sözlerle söylüyoruz. Erkenden uyanan kuzuya her sabah güleryüz göstermek zor iş. Mendebur uyandıysam bile "Günaydın"ı söylediğimizde bir neşe geliyor: "Günaydın Neris'e, günaydın anneye, günaydın babaya günaydın". Günaydın hepimize:)

İlgili linkler:
http://www.orffmerkezi.org/Hakkymyzda/ORFF-Merkezi/orff-merkezi.html
http://www.ezosunal.com.tr/orff-yaklasimi/
http://www.ezosunal.com.tr/kategori/ezo-sunaldan-notlar/?lang=en
Carmina Burana: https://www.youtube.com/watch?v=GD3VsesSBsw

Hiç yorum yok: