14 Eki 2016

Çocuk Kitapları: İyi Geceler Farecikler

Neris bu kitabı çok sevdi. Genelde uykudan önce okuyoruz, ama uyumakla arası bal kaymak olmayan kızım için biraz riskli bir okuma bence.
Kitabın konusu uyku zamanı gelmiş dört farenin anne ve babaları tarafından gece uykusuna yatırılma çabası. Farecikler uyku zamanı geldiğinde, banyolarını yapıp uyuyacakken aniden coşuyorlar. Hoplayıp zıplamalar, tırabzandan kaymalar, banyoyu dağıtıp fırtına çıkarmalar… Neris çok eğleniyor. Ben o kadar eğlenmiyorum. Bence bütün farecikler uyku saatinde sakinleşip, bir an önce uyumalı:)

Kitabın çevirisi çok iyi. Kafiyeli, sevecen bir dili var. Çocuklar böyle metinleri duymayı sever derler. Okuması da kolay, akışkan.

Judy Watson'ın resmetmesi de bir harika. Çok sempatik. Özellikle yüz ifadelerine özen göstermiş sanki. Neris her yüz ifadesini soruyor, neden öyle bakmış, niye yüzünü öyle yapmış… Kitabın resimlerinde hepsinin cevabı var. Bu titizliği sevdim doğrusu. Sabırlı ve yapıcı anne - baba farelerin her duygusu yüzlerinden okunuyor: "Nasıl canlandılar bunlar böyle?" (Ah hiç sormayın fare kardeşlerim.)

Kitapta bir başka hoşuma giden şey, fareciklerinin bakımını anne ve babanın birlikte yapıyor olması. Pek çok kitapta hikayede anne aktiftir. Bu kitap öyle değil. Özellikle, babanın fareciklere banyo yaptırırken gazetesini okumaya çalıştığı sahne pek eğlenceli:)
Güzel kitap kesinlikle. Uykuyla arası iyi olan kuzular için gece, bizim gibiler için oyun zamanlarında okunmasını öneririm. İyi geceler farecikler. 

Hiç yorum yok: